Μουντομπάσκετ 2019: Αποκλεισμός-σοκ για τις ΗΠΑ – Ηττήθηκαν από τη Γαλλία με 89-79

Ιστορική νίκη για τους Γάλλους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους Αμερικάνους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα στα τελικά για πρώτη φορά μετά το 2006 – Με την Αργεντινή θα παίξουν στα ημιτελικά οι «τρικολόρ»
H εκπληκτική Γαλλία… υπέταξε την Team USA με 89-79 και πέρασε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου με κορυφαίους Γκομπέρ-Φουρνιέ. Oι Αμερικανοί έχασαν με NBAers για πρώτη φορά μετά το 2006 και το Έπος της Ελλάδας!

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με κόντρα Μίτσελ με τον Φουρνιέ, οι οποίοι έβαλαν τους 5 πρώτους πόντους των ομάδων τους. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 4 (8-12) στο 5′ χάρη στο καλάθι του Αλμπισί. Οι ΗΠΑ με τον Μπρόυν έκαναν το 18-16, 1 λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Γκομπέρ απάντησε και έγραψε το 18-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι μπήκαν εξαιρετικά στο 2ο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (22-27, 12′) με τα τρίποντα των Ντε Κολο και Αλμπισί. Η Τeam USA δεν μπορούσαν να βρει εύκολες λύσεις στην επίθεση, με τον Γκομπέρ να βάζει ξανά τους τρικολόρ μπροστά για το 29-31.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 29-36 χάρη στις 2 βολές του σέντερ τους. Ο Μίτσελ προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του την ομάδα του Πόποβιτς στο ματς, σκοράροντας για το 39-45 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου και φτάνοντας τους 15 πόντους. Ο Γκομπέρ έκανε μεγάλη ζημιά στην Team USA με τους 13 πόντους και τα 3 φάουλ που χρέωσε τον Τέρνερ, ενώ καλός ήταν και ο Φουρνιέ (13 πόντοι). Οι Αμερικάνοι είχαν 3/11 τρίποντα στο ημίχρονο και μόλις 12 ριμπάουντ αντί 21 των Γάλλων.

Η ομάδα του Κολέ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 2ο ημίχρονο, με τον Μπατούμ να σκοράρει για 3 και βάζει και τη συμπληρωματική βολή (41-51). Οι ΗΠΑ με 2/2 τρίποντα από Μίντλετον και Μίτσελ έκαναν το 49-55. Ο Μίτσελ δεν σταματιόταν με τίποτα και με τον 24ο πόντο του, μείωσε σε 58-60 για το σύνολο του Πόποβιτς. Με 3 βολές του Σμαρτ οι ΗΠΑ πέρασαν μπροστά για το 63-62 στο 29′. Ο Μίτσελ με τρίποντο έγραψε το 66-63, μετρώντας 29 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν από εκεί που τελείωσαν το 3ο δεκάλεπτο και με τον Κέμπα προηγήθηκαν με 7 (72-65) στο 33′. Με τον Ντιλίκινα οι τρικολόρ έγραψαν το 74-71 στο 34′.

Ο Ντιλίκινα με τρίποντα ισοφάρισε σε 76-76, ενώ ο Γκομπέρ με 4 σερί πόντους έκανε το 76-80. Ο Μπράουν έχασε lay up στα 27 για το τέλος και το το σκορ στο 79-84. Ο Μίντλετον πάτησε γραμμή στα 19 δευτερόλεπτα και έτσι ο Γάλλοι έφτασαν σε μια επική πρόκριση με 79-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-45, 66-63, 79-89