H παράδοση στα ντέρμπι ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ συνεχίζεται… ΝΙΚΗΤΗΣ και πάλι ο ΠΑΟΚ!

Η παράδοση που κτίζει ο ΠΑΟΚ στα ντέρμπι Δικεφάλων διατηρήθηκε. Ξανά αφεντικό οι πρωταθλητές με πέναλτι-γκολ του Βιερίνια, μόνο μετά το 1-0 αντέδρασε η ΑΕΚ.
«Αγριεμένη» εμφανίστηκε η ΑΕΚ με τη σέντρα του παιχνιδιού, ανεβάζοντας τις γραμμές της και πιέζοντας ψηλά, θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Ο Δικέφαλος του Βορρά ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι, περνώντας στην… αντεπίθεση, καταγράφοντας από νωρίς την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Σφιντέρσκι που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάρκα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ο ρυθμός των δύο ομάδων προμήνυαν ένα «καυτό» από κάθε άποψη ντέρμπι αλλά η εξέλιξη του αγώνα δεν δικαίωσε σε καμία περίπτωση τις προσδοκίες που δημιούργησαν αμφότεροι.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, περιορίζοντας την ΑΕΚ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε έναν ρόλο παθητικό, όμως, παρά την υπεροχή τους δεδομένου πως η στατιστική υπηρεσία του α΄μέρους έδειξε 61-39% κατοχή, η συγκομιδή για τον ΠΑΟΚ δημιουργικά έμοιαζε «φτωχή», απόρροια μιας ομάδας φλύαρης, έχοντας απολογισμό μόλις μίας τελικής στο στόχο.

Τα στημένα για τους γηπεδούχους φάνταζαν η μοναδική πηγή κινδύνου, με τους κιτρινόμαυρους να «αναχαιτίζουν» με επιτυχία κάθε προσπάθεια, έχοντας… επαναπαυθεί στο ρόλο τους, όντας συμπαγείς μεσοαμυντικά, με το 0-0 να συνοδεύει ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στα αποδυτήρια.

Το ντέρμπι βρήκε τη σπίθα που έψαχνε στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπάρκας είπε «όχι» στον Σφιντέρσκι και στην εξέλιξη της φάσης ο Σιμόες τράβηξε και κράτησε παρατεταμένα τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή με τον Ισραηλινό ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρε της Ένωσης και ευστόχησε για το 1-0, βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Η αντίδραση του Μάσιμο Καρέρα ήταν άμεση, ανακατεύοντας την τράπουλα και προχωρώντας σε ένα 4-2-3-1 με την είσοδο του Ολιβέϊρα, θέλοντας να δώσει μια επιθετική πνοή στην ομάδα του από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μια αλλαγή που «αφύπνισε» τους φιλοξενούμενους, με την ΑΕΚ να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας -μάλιστα- και δοκάρι με τον Μάνταλο στο 71΄.