“ΚΑΝΟΝΙ” για ημιτελικό η Άρσεναλ!

Άρσεναλ – Νάπολι 2-0

Η Άρσεναλ ήταν σοβαρή, μετρημένη, σκόραρε δις στο πρώτο μισάωρο και αυτό ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη με το το πιο «καθαρό» ποδοσφαιρικό σκορ (2-0) επί της Νάπολι, εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Europa League.

Όπως ακριβώς είχε συμβεί και στις μοναδικές άλλες δύο συναντήσεις της Άρσεναλ και της Ναπολι σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, όταν είχαν κοντραριστεί στους ομίλους του Champions League της περιόδου 2013/14, ο γηπεδούχος πήρε τη νίκη με 2-0. Σε αυτό το πρώτο μεταξύ τους ματς για την προημιτελική φάση του Europa League, οι «κανονιέρηδες» του Ουνάι Έμερι ήταν μάλιστα η ομάδα που έφυγε… στεναχωρημένη από τον αγωνιστικό χώρο, αφού βάσει της εικόνας του αγώνα και των ευκαιριών που έχασε θα μπορούσε -θα έπρεπε- να είχε καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο κιόλας 90λεπτο.

Σε κάθε περίπτωση, η Άρσεναλ έπιασε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης, έκανε ένα εξαιρετικά σοβαρό ματς σε όλες τις γραμμές, εκμεταλλεύθηκε την επιθετική ποιότητα και τα αντίστοιχα λάθη στα μετόπισθεν της ομάδας του Αντσελότι και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Ιταλία μετά από μια βδομάδα. Με εξαίρεση τον Καλιντού Κουλιμπαλί που κατά διαστήματα ήταν μια άμυνα μόνος του για τους «παρτενοπέι», κατά τα άλλα η Άρσεναλ -με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο φυσικά βασικό- κατάφερνε να φτάνει σταθερά μπροστά στην εστία του Μέρετ και από τη στιγμή που εκμεταλλεύθηκε δύο από τις πρώτες φάσεις της στο ματς, διαχειρίστηκε σχετικά άνετα το υπόλοιπο ματς.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, μετά από έξοχη κυκλοφορία μπάλας των γηπεδούχων, ο Ράμσεϊ πλάσαρε εύστοχα από κοντά μετά την πάσα του Μέιτλαντ-Νάιλς, με τον Ουαλό να πετυχαίνει το έκτο του γκολ στη φετινή διοργάνωση. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 25′, μετά από λάθος του Φαμπιάν στη μεσαία γραμμή, ο Τορέιρα έκλεψε τη μπάλα, έκανε μια πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, σούταρε δυνατά και μετά από κόντρα και στον Κουλιμπαλί ήρθε το 2-0 για τους Λονδρέζους. Από εκεί και πέρα, όλο το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Άρσεναλ, αφού χαρακτηριστικό είναι ότι η Νάπολι έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 72ο λεπτό, την ώρα που η ομάδα του Έμερι συνέχιζε να δημιουργεί -και να χάνει- ευκαιρίες.

Κάπως έτσι, αυτό το 2-0 ήταν η 11η νίκη της Άρσεναλ κόντρα σε ιταλική ομάδα στα Κύπελλα Ευρώπης και 6η στα τελευταία 7 που παραμένει αήττητη με μόλις ένα γκολ παθητικό στο αντίστοιχο διάστημα! Ένα σκορ που φυσικά την κάνει μεγάλο φαβορί για την τρίτη πρόκριση στις τρεις νοκ-άουτ αναμετρήσεις κόντρα σε Ιταλούς. Αντίστοιχα, η -αρνητική αυτή τη φορά- παράδοση διατηρήθηκε και για τη Νάπολι, η οποία ακόμη αγνοεί την εκτός έδρας νίκη κόντρα σε αγγλική ομάδα στην 8η επίσκεψή της στο Νησί.