Ουνιβερσιτατέα Κλουζ-ΠΑΟΚ 0-5: Ασπρόμαυρο πάρτι στη Ρουμανία! Σε πολύ καλό δρόμο οι νταμπλούχοι!

ΠΑΟΚ: Κέρασε γκολ στους Ρουμάνους.

Η Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ γιόρτασε τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της, όμως αυτός που… κέρασε γκολ ήταν ο ΠΑΟΚ .

Οι νταμπλούχοι ήταν απολαυστικοί και ουσιαστικοί και στα δύο ημίχρονα κι έδειξαν πως είναι στον σωστό δρόμο!

ΠΑΟΚ από το αποψινό φιλικό στη Ρουμανία; Την σχεδόν άριστη, με τρία γκολ και πολλές ευκαιρίες, επιθετική προσέγγιση στο πρώτο 45λεπτο, τη «γεμάτη» εμφάνιση του Ντάγκλας Αουγκούστο και το όμορφο γκολ του, τις δύο ασίστ του κεφάτου Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, την πολύ καλή παρουσία του Δημήτρη Πέλκα σε ρόλο δεύτερου επιθετικού, αλλά και την απόδοση του Δημήτρη Λημνιού.

Στο τέλος φάνηκε κάποια πράγματα να μην αρέσουν στον Αμπέλ Φερέιρα, που ενόψει του δεύτερου σταδίου της προετοιμασίας αναμένεται να πάρει τις πρώτες αποφάσεις του αναφορικά με το ρόστερ των νταμπλούχων Ελλάδας.

Oι Ρουμάνοι περίμεναν με «ανοικτές αγκάλες» τον Ραζβάν Λουτσέσκου για το συγκεκριμένο φιλικό-γιορτή, αλλά τους προέκυψε ο Φερέιρα, ο οποίος άφησε στην άκρη τις πολλές δοκιμές και τα πειράματα ξεκινώντας με μια «φυσιολογική» ενδεκάδα, προφυλάσσοντας τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, δίνοντας γάντια βασικού ξανά στο Νίκο Μελίσσα, με την γνωστή τετράδα (Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλη) μπροστά του, ενώ στη μεσαία γραμμή την τετράδα αποτελούσαν οι Λημνιός (δεξιά), Αουγκούστο, Μίσιτς (εσωτερικοί μέσοι), Μπίσεσβαρ (αριστερά) και τους Πέλκα, Άκπομ στην επίθεση.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο και άνοιξαν νωρίς το σκορ (5’) όταν ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έκανε την σέντρα και ο Δημήτρης Λημνιός από κανονική θέση με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κλουζ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, θα μπορούσαν να φτάσουν και σ’ ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο διαιτητής δεν είδε τον τερματοφύλακα της ρουμανικής ομάδας να βρίσκει και να ανατρέπει τον Πέλκα εντός περιοχής.

Ο αρχηγός του «Δικεφάλου» έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 12’, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση μόνος μέσα στη μικρή περιοχή, με τον Μπίσεσβαρ να φτάνει κι αυτός σε θέση βολής (15’). Ο Δημήτρης Πέλκας, πάντως, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα της Κλουζ, από την προσπάθεια και το γύρισμα του Άκπομ, γράφοντας στο 27’ το 0-2 για τον ΠΑΟΚ, που ζήτημα ήταν να απειλήθηκε μια φορά από τους Ρουμάνους στο πρώτο μέρος κι αυτή από το μακρινό σουτ του Γκόγκα (30’).

Η ανωτερότητα των Πρωταθλητών Ελλάδας επιβεβαιώθηκε με το πανέμορφο γκολ (το πρώτο με την «ασπρόμαυρη» φανέλα) του Ντάγκλας Αουγκούστο στο 33ο λεπτό, μετά την εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ (δεύτερη) του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ και τον Βραζιλιάνο μέσο να κάνει το 0-3.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν το β’ μέρος με μια αλλαγή, τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια αντί του Μελίσσα, δίχως να αλλάξει η εικόνα, καθώς η μπάλα ήταν περισσότερα στα πόδια των παικτών του Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος έδειχνε απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό που έβλεπε στο μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης.

Στο τελευταίο μισάωρο πήραν χρόνο συμμετοχής οι Ενρίκε, Κάτσε, Στοχ και Ελ Καντουρί, δίχως να διαφοροποιηθεί ο σχηματισμός της ομάδας και η προσέγγιση της στα δύο κομμάτια του γηπέδου, ενώ όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε, με τους γηπεδούχους να ασχολούνται περισσότερο με τη γιορτή τους και λιγότερο με το αγωνιστικό σκέλος του αγώνα.

Αυτοί που συνέχισαν να έχουν το μυαλό τους στο ματς ήταν οι παίκτες του ΠΑΟΚ. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί στο 77’ έκλεψε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής από έναν αμυντικό της Κλουζ και με όμορφο πλασέ έκανε το 0-4, ενώ ο νεαρός Αντώνης Γαϊτανίδης στο 82’ από την έξυπνη μπαλιά του Στοχ, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον τερματοφύλακα για το 0-5.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΛΟΥΖ: Μποζοάνκα, Μπέρσι, Κέι, Ινάσιο, Τελσέαν, Παρβουλέσκου, Κέιτιλ, Φλορέσκου, Φιρμίνιο, Γκάβρα, Γκόγκα

ΠΑΟΚ: Μελίσσας (46’ Ζίβκοβιτς), Μάτος (70’ Δεληγιαννίδης, 81’ Μιχάι), Βαρέλα (70’ Ίνγκασον), Κρέσπο (70’ Χατζηισαΐας), Γιαννούλης (70’ Ροντρίγκο), Μίσιτς (60’ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο (60’ Κάτσε), Λημνιός (60’ Ενρίκε), Μπίσεσβαρ (60’ Στοχ), Πέλκας (70’ Λάμπρου, 83’ Τσιγγάρας), Ακπόμ (70’ Γαϊτανίδης).