Βαλένθια για φίλημα! Έπιασε στον ύπνο την Μπάρτσα και της στέρησε το νταμπλ! Το πρώτο τρόπαιο για τις “νυχτερίδες” μετά από 11 χρόνια! (2-1) – ΒΙΝΤΕΟ

Η Βαλένθια έπιασε στον ύπνο την Μπαρτσελόνα και με κατάθεση ψυχής κατέκτησε το κύπελλο Ισπανίας (2-1) το πρώτο τρόπαιο για τις «νυχτερίδες» μετά από 11 χρόνια!

Ακούγεται κλισέ, αλλά μερικές φορές έτσι είναι. Το ήθελαν περισσότερο. Το ήθελαν περισσότερο, μπήκαν μέσα στο γήπεδο, μάτωσαν, κατέθεσαν ψυχή και το πήραν. Φαινόταν κι από την εξέδρα. Το κομμάτι της Βαλένθια ασφυκτικά γεμάτο και με φουλ παλμό, αυτή της Μπαρτσελόνα αραιοκατοικημένο και άνευρο.

Κάπως έτσι ήταν και η εικόνα στο γήπεδο. Η Μπαρτσελόνα λες και είχε μείνει στον εφιάλτη του Άνφιλντ. Μία ομάδα χωρίς φαντασία, χωρίς ψυχολογία, ένα σύνολο που τα περίμενε όλα από τον Μέσι.

Η Βαλένθια μυρίστηκε τον καταλανικό φόβο και χτύπησε στο ψαχνό. Ο Πικέ με απίθανο διώξιμο πάνω στην γραμμή γλίτωσε το 0-1 σε πλασέ του Ροντρίγκο σε κενή εστία μετά από τραγικό λάθος του Λενγκλέ (6’), όμως το παιχνίδι φαινόταν ότι γέρνει προς την ομάδα του Μαρθελίνο.

Ένας μαγικός συνδυασμός στο 22ο λεπτό έφερε σε θέση βολής τον Γκαμεϊρό κι εκείνος με ξερό σουτ άνοιξε το σκορ για την Βαλένθια, που μετά από 11 λεπτά χτύπησε ξανά, αυτή τη φορά από το άλλο άκρο. Αυτή τη φορά ο αδύναμος κρίκος λεγόταν Τζόρντι Άλμπα και ο Ροντρίγκο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2 (33’) απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα, που απειλούσε μόνο με σουτ εκτός περιοχής.

Οι διορθωτικές κινήσεις του Βαλβέρδε στην ανάπαυλα (Βιδάλ, Μάλκομ) έδωσαν σφυγμό στην Μπαρτσελόνα και το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό. Ο Μέσι πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με εξωπραγματικό σουτ (56’) που σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Βιδάλ σε κενή εστία σούταρε ψηλά.

Με τον Πικέ σε ρόλο σέντερ-φορ στο τελευταίο ημίωρο, οι Καταλανοί μείωσαν (73’, 1-2) με προβολή του Μέσι σε κενή εστία μετά από κεφαλιά του Πικέ και απόκρουση του Ντομενέκ, όμως παρά την αφόρητη πίεση, άλλη καθαρή ευκαιρία δεν έκαναν, με τις νυχτερίδες να χάνουν στις καθυστερήσεις τρεις άχαστες ευκαιρίες (ακόμα και χωρίς τερματοφύλακα) για το 1-3.