Η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση χρονικής διάρκειας έξι μηνών, σύμφωνα με τη σχετική Εισαγγελική Διάταξη, αποσκοπεί στην προστασία του κοινωνικού συνόλου, προς ευχερέστερη πραγμάτωση της αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των παραπάνω αδικημάτων καθώς και για τη διερεύνηση της συμμετοχής αυτών και σε άλλες αξιόποινες πράξεις.
Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, η εγκληματική οργάνωση δρούσε τουλάχιστον από τον Μάρτιο του 2019 και δραστηριοποιούνταν κυρίως στις περιοχές του Συντάγματος, της Ακρόπολης, των Εξαρχείων, της Ομόνοιας και του Νέου Κόσμου, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου της Αθήνας. Τα μέλη της σπείρας «στόχευαν» κυρίως διερχόμενους πεζούς, τουρίστες-επισκέπτες και σταθμευμένα οχήματα, αφαιρώντας χρήματα, τιμαλφή, ηλεκτρονικές συσκευές και προσωπικά αντικείμενα.
Ως προς τον τρόπο δράσης τους, για τις ληστείες και κλοπές σε βάρος πεζών, λειτουργούσαν με «ομάδες κρούσης», από τουλάχιστον τρία άτομα με συγκεκριμένους ρόλους.
Στις περισσότερες περιπτώσεις εκμεταλλεύονταν το συνωστισμό και με γρήγορες κινήσεις αφαιρούσαν όλα τα αντικείμενα ή μέρος αυτών, δίχως να γίνουν αντιληπτοί.
![Καταγραφη1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη1.jpg)
![Καταγραφη2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη2.jpg)
![Καταγραφη3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη3.jpg)
![Καταγραφη4](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη4.jpg)
![Καταγραφη5](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη5.jpg)
![Καταγραφη6](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη6.jpg)
![Καταγραφη7](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη7.jpg)
![Καταγραφη8](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη8.jpg)
![Καταγραφη9](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη9.jpg)
.
![Καταγραφη10](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη10.jpg)
![Καταγραφη11](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη11.jpg)
![Καταγραφη12](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-11-23/Καταγραφη12.jpg)